:: Головна :: :: Пошта :: :: Пошук :: :: Оголошення :: :: Форум ::
Меню
Головна
>>> Про проект
>>> ТЕМА ДНЯ
>>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ:
>>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ
>>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ:
>>> КОРИСНІ РЕСУРСИ
>>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА
>>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ:
>>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ
>>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб
ФАЙЛИ
Контакт
Виртуальный секретарь "Мои научные новости"
"Бібліофан" Дискусійний клуб
"Бібліотекарі усіх країн - об'єднуйтесь!
Who's Online
Зараз на сайті:
Гостей - 176
Популярні

Вітаємо Вас на Бібліотечному інформаційно-освітньому порталі 

Презентація сайтів бібліотек
Княгининська публічно-шкільна бібліотека. Дубенський р-н. Рівненська обл.

     На сайті  http://www.crbdubno.org.ua/kng.html  представлено розділи: Історія с. Княгинин; Культура; Освіта; Ресурси Інтернет – дітям

Що нового у бібліотеках країни:

Якщо Ви хочете дізнатися про щоденну роботу бібліотеки - Вам сюди!

Гібридна бібліотека
Современная библиотека
Написав Лісогор В.О.   

Гібридна бібліотека

    Публічна бібліотека ім. В.Г.Короленка міста Маріуполя - одна з найстаріших в Україні, вона заснована у 1904 році. Це найбільше книгосховище та банк інформації в південному регіоні Донецької області. Фонд ЦБ ім. В.Г. Короленка на 1.01.2001 р. становить 153082 примірника, тобто більш чверті загального обсягу фондів ЦБС для дорослих м. Маріуполя. Склад фонду - універсальний. Бібліотека розташована в центральному районі міста. Щорічно ЦБ обслуговує більш 11 тис. читачів. Кількість відвідувань за 2000 рік -74155. В середньому кожен день бібліотеку відвідує 360 користувачів. За останні роки дуже зросла потреба читачів в інформаційному забезпеченні. Та не тільки традиційними, а й електронними ресурсами. Тому у 1993 році бібліотека почала процес автоматизації, який мав на меті у майбутньому створення гібридної бібліотеки.

На сьогодняшній день у бібліотеці автоматизовано 9 робочих місць, 5 з яких об'єднані у локальну мережу. В 1996 році бібліотека розробила програму автоматизації та впровадження нових інформаційних технологій в ЦБС. В межах вказаної програми бібліотека приєдналась до світових інформаційних ресурсів Інтернет, і читачі мають можливість використовувати інформаційний канал для отримання необхідної інформації. У нас з'явилася можливість використання нових підходів до технології бібліотечного обслуговування, яка забезпечує більш оперативне надання будь-якої інформації на будь-якому носію . Інтернет ми використовуємо з метою задоволення довідково-бібліографічних потреб, для надання віддаленного доступу до оновленних ресурсів, для доступу до баз даних з пошуковою системою. Також використовуємо його довідкові та енциклопедичні можливості та вирішуємо завдання по електронній доставці документів за запитами читачів. Але було б не справедливо використовувати тільки інформаційні ресурси Інтернет, і не надавати власних. Тому у 2000 р. фахівцями бібліотеки був розроблений web-сайт бібліотеки, розміщений на сервері "Бібліотечний світ України"(www.ukrlibworld.kiev.ua/Mariupol/Ukraine/index.htm), де відображено усю роботу бібліотеки. На сайті надано рекомендаційні списки кращих пошукових систем Інтернету, тематичні списки адрес літературних ресурсів Інтернет на допомогу учням та студентській молоді. На сайті можна побачити: усю бібліотечну мережу міста з переліком послуг, які надають бібліотеки, історію та правила користування бібліотекою. Також тут можна побачити фонд раритетів: рідкісні книги - 76 література з краєзнавства - 400 література грецькою мовою - 50 література англійською мовою - 200 галузева література - 362. Сьогодні найбільш важливе завдання - створення гібридної бібліотеки. Розроблено проект. Суть його у наступному: переведення особливо цінної та літератури підвищенного попиту з друкованого у електронний вид, а також комплектування фонду довідковими електронними виданнями. Електронна частина фонду збирається у читальному залі, але кожен читач, одержавши довідку від бібліотекаря абонементу про відсутність на дану мить друкованого видання та про наявність його електронної копії може прийти до цієї зали і з допомогою фахівців ознайомитися з книгою, малюнком у ній та ін., при необхідності роздрукувати потрібне. Таким чином досягається оптимальність кількості примірників книжок та повне задоволення запитів читачів, що є головним завданням усієї діяльності бібліотеки. 
    Ефективність гібридної бібліотеки складається у наступному: - вирішуються три головні бібліотечні проблеми: недостатність примірників видань, недостатність площі для збереження фонду, збереження книжкового фонду; - повне задоволення інформаційних запитів користувачів; - формування нового іміджу бібліотеки, яка надає інформацію на нетрадиційних носіях; - підвищується рівень інформаційної культури та комп'ютерної грамотності як читачів, так і працівників бібліотеки; - використання комп'ютерів, CD-ROM, які надають текстову, аудіо - і відео-інформацію, що дозволяє краще засвоювати матеріал. Гібридна бібліотека - це ще й і електронні бази даних: -Електронний каталог - невіддільна частина бібліотеки, аналог друкованого каталогу, але з неймовірними пошуковими можливостями, з подальшим формуванням списків за різноманітними темами для виконання запитів користувачів та їх роздруковкою. 
    ЕК ведеться з 1998 року та нараховує більш 15 тис. записів, розташований на web-сайті. -Електронна картотека - картотека статей з періодичних видань по усім галузям знань, ведеться з 1997 року та нараховує 7 тис.записів. -Електронна база данних "Закон", включає у себе усе українське та місцеве законодавство (ведеться з середини 1998 року та нараховує біля 3 тис. назв). Про ефективність та популярність цієї інформації говорять цифри: за 1 квартал 2001 року до електронної бази даних звернулися більш 4 тис. відвідувачів бібліотеки. -Електрона база даних "Передплата" створюється на протязі ряду років. В ній відображені відомості про видання, передплачені бібліотеками міста (біля 600 назв). Вже укладено угоду з прес-центром міськвиконкому м.Маріуполя про надання бібліотеці пакету документів (рішень міської ради, розпоряджень голови міста, документи, забезпечуючі життєдіяльність населення) для здійснення інформаційного забезпечення органів міського самоврядування. Розроблено проект "Бібліотека і влада". Надані документи ми переводимо у електронний вид та у близькому майбутньому їх буде розміщено на web-сторінці у Інтернет. 
    Краєзнавча робота є складовою частиною діяльності усіх підрозділів Маріупольської міської бібліотеки ім.В.Г.Короленка. Тісні зв'язки бібліотеки з краєзнавцями, видавцями та журналістами дозволяють забезпечити бібліотеку необхідною інформацією. Саму оперативну інформацію про рідне місто можна знайти на сторінках міських газет (біля 20 назв) "Мариупольская жизнь", "Мариупольская неделя", "Ильичевец", "Азовский моряк" та ін., а комплект самої популярної газети "Приазовский рабочий" у фонді зберігається за останні 30 років, і з середини 2000 року ми маємо й електронну версію газети. Вже багато років бібліотека видає "Календар знаменних та пам'ятних дат на поточний рік" (планується розміщення на web-сторінці). Краєзнавчий довідково-бібліографічний апарат у зв'язку з автоматизацією бібліотечно-бібліографічних процесів значно змінився. З 1998 року ведеться електронний каталог краєзнавчої літератури (400 назв). Формуються бібліографічні покажчики: "А.І.Куінджі", "Маріупольці - члени Спілки письменників України". З цього року вони розташовані на нашому сайті в Інтернет. При ЦБ ім. В.Г.Короленка працює жіночий клуб "Усмішка", організатором та президентом якого є директор ЦБ ім.В.Г. Короленка Гуркова Л.В. Метою клубу є - організація дозвілля жінок та благодійна діяльність. Усі працівники бібліотеки беруть активну участь у роботі клубу. Інформацію про роботу клубу також можна знайти на нашій сторінці в Інтернет. 
    Комп'ютеризація бібліотеки відкрила перед нами можливості якісно нового рівня роботи. У фонді відділу информації та маркетингу ЦБ ім.В.Г.Короленка знаходяться CD-ROM "Все про Маріуполь", які користуються популярністю у маріупольських учнів і студентів, а також гостей нашого міста. За 1 квартал 2001 року до CD-ROM звернулися біля 300 користувачів. Маріуполь відомий не тільки своїми промисловими гігантами, портом, а ще й тим, що наше місто - літературне. Більш 20 прозаїків та поетів Маріуполя різних національностей стали членами Спілки письменників СРСР та України. Причетність видатної особи до краю - важливий фактор для краєзнавства. Тому бібліотекарі інколи виходять за рамки своєї професійної діяльності, займаючи і музейні шляхи, щоб зберегти пам'ять про видатних земляків. Ініціаторами створення літературного музею стали краєзнавець А.Д. Проценко, прозаїк Н.Г. Харакоз, директор ЦБ ім.В.Г. Короленка Л.В. Гуркова. 12 квітня 1996 року музей відчинив свої двері. Тіт проводяться екскурсії, зустрічі, презентації книг, ін. Незабаром ми будемо відзначати 5-тиріччя музею. Про його роботу можна дізнатися на web-сайті бібліотеки у мережі Інтернет у розділі "Віртуальний музей", де можна знайти книги місцевих авторів та їх біографічні довідки, інформацію про проведені заходи. Про цікавість до інформації країзнавчого характеру можна судити по кількості відвідувань нашого сайту в Інтернет - біля 300 відвідувань на місяць. На порозі нової інформаційної ери створена нами гібридна бібліотека - единий шлях, вірний та необхідний населенню нашого міста. Нова бібліотека надала будь-які книжки читачеві та турбується про їх збереження, навчила зчитувати з дисків, підвищуючи тим самим інформаційну культуру наших читачів; дозволила перетворити наші плани та мрії про сучасну бібліотеку в реальність, підняла престиж бібліотечної роботи - на благо працівникам та усім теперішнім та майбутнім користувачам бібліотеки. 

Лісогор Вікторія Олександрівна, бібліограф відділу інформації та маркетингу
http://www.marlibrary.com.ua/comp2.htm

< Попередня   Наступна >
Головна | >>> Про проект | >>> ТЕМА ДНЯ | >>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ: | >>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ | >>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ: | >>> КОРИСНІ РЕСУРСИ | >>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА | >>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ: | >>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ | >>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб | ФАЙЛИ | Контакт |
Підпишіться на новини!
Вісті з УБА
Новини — Українська бібліотечна асоціація
 
ЗНАЙОМТЕСЬ:
 
 
©Copyright 2005-2007 Бібліотечний інформаційно-освітній портал
Використання інформації з рекламних та інших матеріалів цього сайту для передруку, внесення в бази даних для подальшого комерційного використання, розміщення матеріалів в ЗМІ та мережі інтернет можливе лише за умови розміщення прямого посилання на сайт http://www.librportal.org.ua

:: up::

bigmir)net TOP 100