:: Головна :: :: Пошта :: :: Пошук :: :: Оголошення :: :: Форум ::
Меню
Головна
>>> Про проект
>>> ТЕМА ДНЯ
>>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ:
>>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ
>>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ:
>>> КОРИСНІ РЕСУРСИ
>>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА
>>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ:
>>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ
>>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб
ФАЙЛИ
Контакт
Виртуальный секретарь "Мои научные новости"
Жизнь - это бесконечная череда мгновений
Мой дом
"Бібліофан" Дискусійний клуб
"Бібліотекарі усіх країн - об'єднуйтесь!
Who's Online
Зараз на сайті:
Гостей - 102
Популярні

Вітаємо Вас на Бібліотечному інформаційно-освітньому порталі 

Презентація сайтів бібліотек
Бібліотека ім. В.Чапаєва для дітей Солом'янського р-ну м. Києва

      Сайт http://kievchaplib.blogspot.com/ пропонує розділи: Головна сторінка; Про нас; Новини; Фотогалерея; Виставки; Літературні портрети; Варто прочитати;  Інтернет ресурси для тебе; Родинна обрядовість; Народний календар; Народний гороскоп; Для хлопчиків; Для дівчаток; Українські обереги; Василь Іванович Чапаєв; Дерево роду мого народу; Видання бібліотеки
 

Що нового у бібліотеках країни:

Якщо Ви хочете дізнатися про щоденну роботу бібліотеки - Вам сюди!

Самовизначення України: від історії до політики. Метод.-бібліогр. матеріали
Творчество библиотекарей - Уроки народознавства

Самовизначення України: від історії до політики. (До 10-річчя   Незалежності України): Методично-бібліографічні матеріали.

     Україно. Ти для мене диво.
     І нехай пливе за роком рік,
     Буду, мамо, горда і вродлива,
     З тебе дивуватися повік...
     Одійдіть недруги лукаві.
     Друзі, зачекайте на путі.
     Маю я святе синівське право
     З матір'ю побуть на самоті.
     Україно, та моя молитва,
     Ти моя розлука світова...
     Гримотить над світом люта битва
     За твоє життя, твої права.
     В.Симоненко.
     Нинішнього року відзначаємо десяту річницю незалежності української держави. 10 років період ніби й незначний для історії, але для української історії це, без перебільшення, ціла епоха. Що в ній було значимого, державотворчого, вирішального того, без чого немислимий подальший рух вперед, подальше зміцнення України к самостійної держави?
     10 років - то роки нашого воскресіння, єднання, осмислення своєї історії і долі. А перед ними, цими роками незалежності, були століття і століття, якими українці йшли до своєї держави.
     Важлива роль у відзначенні цієї дати в історії країни належить бібліотекам.
     Робота бібліотек повинна бути спрямована на популяризацію літератури з питань суспільно-політичного та економічного життя країни, досягнень в державі; сприяння розвитку традиційної української культури, відродження національної самосвідомості народу, постійне інформування про введення в дію нових законів та законодавчих актів.
     В бібліотеках необхідно організувати книжково-ілюстративні виставки, провести масові заходи для читачів такі як, тематичні вечори, дискусії, диспути,  зустрічі з представниками органів місцевої влади
     Для поглибленого вивчення читачами історії українського народу, боротьби за незалежність, радимо організувати в бібліотеках цикл масових заходів під спільною назвою: "Через минуле - до майбутнього". До якого доцільно включити книжково-ілюстративні виставки: "Незалежність: подарунок долі чи історична справедливість?", "Хто не знає свого минулого, той не зможе побудувати майбутнього'', "Основні етапи розвитку української державності"; тиждень історичного часопису: "Моя земля - земля моїх батьків."; круглий стіл "Україна 1991-2001: Рух у часі, що зупинився"; дискусії "Україна на шляху до демократа?", "10 років у моїй долі"; історичну   конференцію   "На   шляхах   відновлення   української державності".
     Пропонуємо розробку комбінованого заходу.
    
     Додаток №1. "На шляхах відновлення української державності": Істеричний  екскурс.
    
     Ведучий (1):Людина має завжди пам'ятати звідки вона родом , де її коріння, глибоко знати історію свого народу, його мову, культуру.
     Україна... Золота, чарівна сторона. Земля, рясно уквітчана, зеленню закосичена. Скільки ніжних поетичних слів придумали люди, щоб висловити гарячу любов до краю, де народилися і живуть!
     Сьогодні, пропонуємо Вашій увазі сценарій  історичного екскурсу національного відродження нашої країни.
    
     Ведучий(2):
     Благословен той день і час,
     Коли прослалась килимами
     Земля, яку сходив Тарас
     Малими босими ногами,
     Земля, яку скропив Тарас
     Дрібними росами-сльозами
     М. Рильський
    
     Слово "Україна" вперше зустрічається у літописах 1187 р., коли помер Переяславський князь Володимир Глібович: "Плакали по нем переяславцы, о нем же Украина простонала".
     Назва "Україна" у 16-17 ст. означала південну окраїну Московської держави. Замість "Україна" говорили Мала Русь. Малоросія. Тільки у 19 ст., з ростом національної самосвідомості, термін "Україна і українці''  набув  широкого значення. Та не дивлячись на це, про Україну і український народ знали, ним дивувалися, захоплювались.
     Й.Г. Коль, французький: вчений, 1841 р. писав: "Нема найменшого сумніву, що колись велетенське тіло російської імперії розпадеться і Україна стане знову вільною і незалежною державою".
     Час цей наближається поволі, але неухильно. Українці є нація з власною мовою, культурою та історичними традиціями. Україна роздерта поміж сусідами. Але матеріал для української держави готовий; коли не нині, то завтра з'явиться будівничий, що збудує з тих матеріалів велику незалежну Українську державу.
    
     Ведучий (1): У глибину століть сягає історія: нашого народу. Україна має багате і славне минуле. Вона виплекала Запорізьку Січ, славетну Києво-Могилянську Академію. Україна виколисала велетнів сили й духу таких, як Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький. Іван Сірко, Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Грушевський.
     Геній українського народу Т.Шевченко мріяв про світлі часи, коли "оживе добра слава України" і "на оновленій землі... врага не буде супостата, а буде син і буде мати, і будуть люди на землі", і "запанує в своїй хаті своя правда, і сила і воля".
    
     Ведучий (2): Багатостраждальна Україна...Скільки сумних і веселих спогадів зринає при одному цьому слові.
     Скільки ж то було тут великих і славних героїв! А скільки разів землю поливала кров християнська! І це було вже на світанку її історичного існування, за того часу, що називають до татарській.
     Та після довгих років страждання у її надрах зародилась і виросла могутня сила.
     І гриміла слава козацька по далеких країнах і надихала народних співців ,які донині зберігають пам'ять про них у своїх думах та піснях.
     "Було колись в Україні
     Ревіли гармати.
     Було колись - запорожці
     Вміли панувати!
     Панували, добували
     І славу, і волю -
     Минулося, осталися
     Могили по полю!
     Т.Г.Шевченко.
    
     Ведучий (1) Народ український дивився на військо запорізьке як на свою народну силу, що має визволити народ і віру православну від неволі й знущання. В кінці 16 ст. козаки славились походами на Крим і Туреччину, випливали в море на чайках, нападали на турецьку столицю Цареград. Козаки вважали своїм обов'язком воювати з усіма ворогами свого народу.
     Так, на хвилі всенародного національного піднесення, у ході Визвольної  війни  українського  народу  під  проводом  Богдана Хмельницького були закладеш основи нової козацько-германської держави. Це утворення було одним з найдемократичніших для свого часу.  Демократичні процедури  обрання  керівників  Січі. жорсткий контроль за обранцями з боку козаків, демократизм ухвали рішень усе це особливості "Козацької республіки". Саме Запорізька Січ була зародком політичної організації Гетьманщини - устрою України в складі Російської держави. В  "Березневих статей" Богдана Хмельницького, яка вийшла у 1654 р. було закріплено юридичний статус України. Цей договір поклав край поступовому окатоличенню, була приєднана Лівобережна Україна до Росії, що сприяло національному і культурному збереженню нашого народу.
     "Лиха ж отчий край зазнав
     Не бажаємо нікому!
     Людолов нас чатував,
     Щоб позбавить свого дому.
     Рабства каламутну ніч
     Переборювала Січ.
     Козаків боялись зайди.
     Бо була в них сила правди.
    
     Ведучий (2). ХІ століття. Київська Русь. Період князювання великого могутнього Ярослава Мудрого. Ним було складено одну з найперших юридичних пам'яток Київської Русі" Руську Правду". Сьогодні відомо 106 списків 13-17 століть, які відображають права власності, види договорів, покарань, що існували на той час у Київській Русі.
     У 1710 році відомий український гетьман Пилип Орлик склав перпгу демократичну Конституцію "Пакти й конституції законів і вільностей війська запорозького", де встановлювався державний суверенітет і означалися кордони Української держави.
     Ідея суверенітету втілюється у 1917 році після падіння самодержавства в Росії, коли, новостворена Українська Центральна Рада видає 3 універсали. А 22 січня 1918 року було проголошено створення Української Народної Республіки, затверджено Конституцію, яку розробив Михайло Грушевський.
    
     Ведучий (1) Україна протягом значного періоду не мала власної державності, що захищала б власний народ від різних катаклізмів.
     За останні 300 років українська література і слово перебували в колоніальному становищі, не могли розвиватись на повну силу. У 20 роки українська література, українське відродження стало розстріляним відродженням.
     1927-1953 р.р. в Україні починає проводитись сталінський терор проти українського етносу, почався геноцид щодо української культури і освіти.
     Людей, відданих справі розвитку української культури, Сталін називає "петлюрівцями", "буржуазними прихвоснями"...
     О слово рідне, Орле скутий.
     Чужинцям кинуте на сміх.
     Співочий грім батьків моїх,
     Дітьми безпам'ятно забутий.
     О слово рідне. Будь мечем моїм,
     Ні, сонцем стань. Вгорі спинися.
     Осяй мій край і розлетись
     Дощами судними над ним.
     О.Олесь.
     Сьогодні Україна - незалежна держава. Вона встановлює свою культуру. Але ставши господарем у власному домі, одне необхідно в розумних масштабах залишити, а від іншого, зайвого рішуче позбавитись.
     24 серпня 1991 року Верховна рада проголосила незалежність самостійної української держави. Акт проголошення незалежності України логічно і закономірно завершив тисячолітні прагнення українського народу до створення своєї суверенної держави. Акт проголошення незалежності Украйни дістав переконливе підтвердження і схвалення на Всеукраїнському референдумі в грудні 1991 року.
     Незалежність... Мрія наших предків про рівність з іншими народами, почуття гордості за свій народ і свою державу.
     "Забута нація" ніби той казковий велетень із "Триптиха" Лесі Українки, прокидалася від летаргічного сну, з почуттям власної гідності виходила на авансцену політичного життя континенту. Європейський Союз визнав незалежність України головною подією Європи.
     Важко утверджується наша держава, але вона є у світі. Вона наша і тільки від нас залежить, як ми будемо жиги, якою буде наша доля, доля майбутніх поколінь.
    
     Ведучий (2) Доля не дала вмерти народові і державі, вона подарувала нам шанс створити свою державу і від кожного з нас залежить як вижити, вистояти і створити умови для розквіту.
     10 років - це мить у вічність, мить, яка промайне. Минатимуть десятиліття, віки, і якщо ми будемо працювати і берегти наші обереги, - постане наша країна, запорукою якої є наша віра, надія, любов.
     Шануймося, єднаймося та будьмо,
     Тримаймося родинного стебла.
     Забудьмо чвари і себе не гудьмо -
     Доволі нас упало із сідла.
     Не даймося продатися брехні,
     Допоки ми не будемо собою,
     Ніколи нам не бути на коні.
     Братаймося від серця і до серця
     Із друзями ділімо хліб і сіль,
     А хто на нашу душу замахнеться -
     Ми вибухнемо гнівом звідусіль.
     О. Богачук.
    
     Додаток 2. "Незалежність:  подарунок долі чи історична
     справедливість?": Книжково - ілюстративна виставка.
     Бо нива це моя. Тут я почну зажинок,
     Бо кращий урожай не жде мене ніде,
     Бо тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок
     Мене на ниву батьківську веде.
     В.Симоненко.
    
     І. Хто не знає свого минулого, той не зможе побудувати майбутнього"
     Не хилися, червона калино, - маєш білий цвіт.
     Не журися, славна Україно, маєш добрий рід.
     Д.Паліїв.
    
     2. "Поки ми лише прочинили вікно в незалежність": Досягнення України за роки незалежності.
     Ще не вмерла Україна,
     І слава, і воля.
     Ще нам, браття молодії,
     Усміхнеться доля.
     Згинуть наші вороженьки,
     Як роса на сонці,
     Запануєм і ми, браття,
     У своїй сторонці.
     П. Чубинський.
    
     З.Славетні українці.
     У панцирях, з мечами і щитами
     Стоять далекі предки перед нами,
     Хоч дивно нам дивитись на щити
     З двадцятого століття висоти.
     Нехай же бачить наш одвічний Київ
     І воїна при брамі Візантії
     Хай всі серця з'єднаються умить
     У щит Вітчизни - непоборний щит!
     Я. Паладій.
    
     Додаток 3. "З історії  державних символів": Бесіда.
     "Наш прапор"
     Прапор Русі повіває
     Синьо-жовтий, златом тканий,
     А на нім завіт сіяє
     Мономахом ще нам даний.
     Мстислав Рус
    
     Питання для розгляду.
     1.  Перші символічні знаки та їх історія.
     2.  Використання символів у східних слов'ян.
     3.  Історія походження символічних кольорів.
     4.  Прапор - символ чи засіб сигналізації.
     5.  Національний гімн України.
    
     Додаток 4. "Вимріяна поколіннями": Тематична конференція
     "Рівність прав не в тому, що всі ними користуються, а в тому, що вони всім надані."
     Сенека
    
     Питання для обговорення:
     1. Українське право - надійне знаряддя захисту інтересів держави, життя, здоров'я, честі й гідності українських громадян.
     2. Перелік прав, свобод, обов'язків, гарантованих Конституцією України.. Загальною Декларацією прав людини.
     З. Що зробила держава для мене? А що я зробив для держави?
     4. Історія - це діяльність людини, яка прямує до своєї цілі, це діяльність всього народу, який іде до своєї мети. А яка вона, ця нинішня мета українського народу?
     5. Боротьба за зміцнення власної держави. Чи справді є мета всієї нашої нації?
     б. Немає Батьківщини без свободи і свободи без Батьківщини.
    
     Додаток 5. "Система захисту прав людини в Україні: минуле і
     сучасне": Брейн-ринг
     Мета: Популяризація літератури про захист прав людини як в минулому, так і в сьогоденні.
     1.  Найвідоміша збірка давньоруського права, яка мала величезне значення для подальшого розвитку права в Україні - це "Руська правда".
     - Питання: Хто автор збірки феодальних законів?
     2.  "Руська правда" і місцеве звичаєве право тривалий час були чинним законом у Литві, до складу якої входили північні і центральні українські землі. "Руська правда"  стала одним з основних джерел при створенні литовських  кодифікаційних актів.
     В 1468 р. був виданий Судебник - перша спроба загальнодержавного кодексу. Протягом XVI ст. були видані три общинні збірки законів під назвою "Литовські статути".
     - Питання: В яких роках і під якою назвою видались ці статути?
     3.  Серед   пам'яток   правової  культури   України   значне   місце посідали збірники магдеб5рзького права.
     - Питання: Де мав силу даний закон ?
     4. "Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорізького". Документ, який складався зі вступу і 16 статей.
     - Питання: Коли і ким був складений даний документ ?
     5. Які міжнародні документи щодо прав людини вам відомі?
    
     Відповіді:
     1.  Автором "Руської правди був князь Ярослав Мудрий, нащадки його змінювали і доповнювали цей збірник законів.
     2.  1). Литовський статут 1529 р. (Старий).
          2). Литовський статут-1566 р. (Волинський.)
          3).  Литовський статут-158 8 р. (Новий).
     3.  Магдебурське право мало силу в містах, які звільнялись від управління і суду феодала та користувались правом самоврядування, крім тих міст, що стояли на землі замковій чи єпископський.
     4.  Конституція Пилипа Орлика - 1710 р., складена в міграції (договір між швецьким королем і "гетьманом без війська, землі й народу").
     5.  - Міжнародний  Пакт про економічні, соціальні та культурні права. Прийнятий 16 грудня 1966 року. Ратифікований Україною 19.10.1973 року.
         - Міжнародний Пакт про громадянське та політичні права. Прийнятий 16 грудня 1966 року. Набув чинності в Україні 25 жовтня 1991 року.
         - Загальна декларація прав людини. Ухвалена ГА ООН 10 грудня 1948 року.
    
     Додаток № 6. "Україна сьогодні": Інформаційна година.
     Основні питання, які потребують обговорення:
     1. Україна вибирає свій шлях:
     -   кінець соціалізму: що далі?
     -   Україна на шляху до демократії?
     2. Сучасна економічна політика України: відбиття національних інтересів чи інтересів бізнес-еліт?
     3.  Політичний простір України:
     -   міжнародний стан України
     -   чи є шанс потрапити до Європейського союзу?
     -   Росія та Украйни: повноправне партнерство чи добросусідство?
     4.  Чи Україна справді вільна?
     5.  Культурна нація і культура нації
    
     Додаток № 7. "Евросоюз та Україна: співіснування чи
     партнерство": Диспут.
     Питання:
     1.  Чи заінтересована Європейська спільнота в Україні?
     2.  Україна та Європа: інтерес політичний чи економічний?
     3.  Можливість союзу України та Росії: минуле і майбутнє?
    
     Інформація для обговорення: Україна з Європейським союзом.
    
     Соціально-економічні питання:
     -   вигідне географічне положення (на перехресті всіх шляхів Азія-Європа)
     -  плодючі землі;
     -  унікальні природні ресурси (Крим, Карпати.);
     -   розвинена промисловість, високі технолога;
     -   висококваліфіковані кадри;
     -   культура:
     -   великий ринок збуту.
    
     Політичні питання:
     -   Україна - "Санітарна зона" або "Зона безпеки"' між Європою та сильним непередбаченим сусідом Росією. Об'єднання України та Росії означає зміцнення останньої.
    
     Інформація для обговорення: Можливий політичний та соціально-економічний "багаж" України при вступі до Європейського союзу.
     Якщо Україна ввійде до Європейського союзу, то це може привести до:
     -   перерозподілу ринка;
     -   збільшення в Європейському союзі безробітних;
     -   пониження рівня життя  європейців,   гак як частина коштів платників податків треба буде віддавати на розвиток України до рівня європейських держав. В кінці кінців це може привести до нестабільності в економіці європейців.
    
     Список рекомендованої літератури.
     1.  Акт незалежності України від, 24 серпня 1991р.
     2.  В моїм серці Україна: Поезія укр. поетів кінця 19- початку 20 століття, присвячена матері-Україні: Сценарій літ.-муз. композиції / Позакл. час.-1999.-№ 17-18.-С. 40-44.
     3.  Глухівський Л. Українську незалежність потрібно утвердити навіки: [Бесіда з нар. депутатом України /Записала Г.Левицька] // Час. -2000. -18 серп. - С. 2.
     4.  Грушевський МС. Історія України Руси. К., 1991.
     5.  Гуренко С. Куда идет зтот поезд?: [Полит. ситуация в Украине: Ст. нар. депутата Украйни] // Комуніст. - 2000. - 3 серп. - С. 3.
     6.  Гуцул О. Чекаємо на бурхливу осінь: [Політ, прогнози] // Робітн. газета. - 2000. -1 серп. - С. 2.
     7.  Давидов Р. Політико-правові засади державотворчого процесу в Україні // Уряд, кур'єр. - 2000. - 12 серп. - С. 8.
     8.  Декларація прав про державний суверенітет України від 16 липня 1990 р.
     9.  Десятников В. Девять лет новейшей истории: [9-я годовщина Независимости Украйни] // Правда Украинм. - 2000. - 23 авг. -С. 1.
     10. Для всіх одна: Сценарій святкування Дня незалежності України // Укр. культура.-1999.-№2.-С . 36-37.
     11. Дуцик Д. Дитинство нації: Українці як спільнота: початок шляху // Україна молода. - 2000. - 23 серп. - С. 4.
     12. Історія України: Курс лекцій; У 2-х. кн. Кн. 2.; Навч. посібник.-К.: Либідь, 1992-464с.
     13. Кому из политиков доверяет народ: [Рейтинг популярності в соответствии с опросом Центра "Социополис"] // День. - 2000. -11 авг. -С. 1.
     14. Конституція України, К.,1991.
     15. Лимар Ю. "Країна живе - це вже досягнення": [Політ, ситуація в Україні] // Хрещатик.-2000.-1 серп.-С. 4.
     16. Любіть Україну і пісню її солов'їну: Сценарій урочистого вечора, присвяченого Дню незалежності України // Позакл. час.-2000.-№5.-С. 49-51.
     17. Мельничук Т. Мы доказали, что Украина - зто государство: 24 авг. - День Независимости Украини // Рабочая газета. - 2000. -23 авг. -С. 1. 
     18. Мороз О. Конституційна ніч і конституційний морок: [Політ. ситуація в Україні: Ст.  нар.  депутата України] // Дзеркало тижня. - 2000. - 29 лип. - 4 серп. - С. 4.
     19. Мохник А, Чи "присплять лукаві" Україну?: [Політ, ситуація в Україні] // Веч. Київ. - 2000. -1 серп.-С. 4.
     20. Назаров В. Как и что реформировать: О некоторых фундаментальних ошибках постсоветских реформ // Деловая Украина. - 2000. - 30 авг. - С. 1-2.
     21. Народні символи України // Позакл. час.-2001.-№10.-С. 26-27.
     22. Наскільки щира боротьба Путіна з олігархами і чи повторяться подібні події в Україні: [Комент. експертів] // Галицькі контракти. - 2000. - № 31 (31 лип.-6 серп.). - С. 9.
     23. Національна символіка: Кн. 1. - К..1994. - (Бібліотека журналу "Пам'ятки України")
     24. Олександр Мороз: "Не бути гостями на чужому святі'": [До 9-ї річниці Незалежності України: Ст. нар. депутата України, голови Соціаліст. партії України] // Товариш. - 2000. - № 34 (серп.). - С. 1, 5.
     25. Пількевич  С. Із дев"ятиріччям, націє!: [24 серпня - День Незалежності України] // Молодь України. - 2000. - 22 серп. - С. 1.
     26. "Прийди до серця, Україно, благослови добром мене" // Позакл. час.-2000.-№7.-С. 35-41.
     27. Синьо-жовтий день календаря: До Дня Незалежності // Дзеркало тижня. - 2000. -19 серп.-1 верес. - С. 1.
     28. Сунгуровський М. Дев'ять років на роздоріжжі: Україні не вдасться уникнути вибору стратегії держ. розвитку // День. -2000. -18 серп. - С. 5.
     29. Тихий І. Не треба нарікати на владу, треба її міняти: Роздуми з нагоди дев'ятої річниці Незалежності // Веч. Київ.-2000.- 8 серп.- С. 6.
     30. Толочко П. Україна на шляху до демократії?: [Ст. нар. депутата України] II Голос України.-2000.-8 серп.- С. 4.
     31. Україна 1991-2000: Рух у  часі, що зупинився: [Фрагменти дискусії з "круглого столу" часопису "Політ. думка"] // Дзеркало тижня.-2000.-19 серп.-1 верес.-С. 1,17.
     32. Україна відзначила День Незалежності // Уряд. кур'єр.-2000.-29 серп.-С. 1-2.
     33. Україно, ти моя молитва: Відкритий урок // Все для вчителя.- 2000.-№9.-С .40-44.
     34. Українознавство: Посібник.-К.,1994.
     З5. Федоренко М. І доля, і вибір наші - Незалежність!: Вдев'яте народ України відзначив день народження своєї держави // Київ. правда.-2000.-29 серп.-С. 1-2.
     З6. Харахандюк Г.  Незалежність: подарунок долі чи історична справедливість // Закон і бізнес.-2000.-19-27 серп.-С. 1-2.
     37. Чемерис І. Не сезон: ["Круглий  стіл" за участю відомих політологів та аналітиків, присвяч. підсумкам минулого політ. сезону] // День.-2000.-29 лип.- С. 1-2.
     38. Піаров  І., Мусіяка В. Поки ми лише прочинили вікно в незалежність: [Думки голови партії "Трудова Україна" та лідера партії "Вперед, Україно!" про досягнення України за роки незалежності] // День.-2000.-23 серп.-С. 1, 4.
     39. Шляхами віків: Довідник з історії України.-К.: Україна , 1993.-380 с.
    
     Складач: Бакаєва Г.В.
    
     Харківська ОУНБ
     Харків - 2001

< Попередня   Наступна >
Головна | >>> Про проект | >>> ТЕМА ДНЯ | >>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ: | >>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ | >>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ: | >>> КОРИСНІ РЕСУРСИ | >>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА | >>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ: | >>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ | >>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб | ФАЙЛИ | Контакт |
Підпишіться на новини!
 
ЗНАЙОМТЕСЬ:
 
 
©Copyright 2005-2007 Бібліотечний інформаційно-освітній портал
Використання інформації з рекламних та інших матеріалів цього сайту для передруку, внесення в бази даних для подальшого комерційного використання, розміщення матеріалів в ЗМІ та мережі інтернет можливе лише за умови розміщення прямого посилання на сайт http://www.librportal.org.ua

:: up::

bigmir)net TOP 100