:: Головна :: :: Пошта :: :: Пошук :: :: Оголошення :: :: Форум ::
Меню
Головна
>>> Про проект
>>> ТЕМА ДНЯ
>>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ:
>>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ
>>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ:
>>> КОРИСНІ РЕСУРСИ
>>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА
>>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ:
>>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ
>>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб
ФАЙЛИ
Контакт
Виртуальный секретарь "Мои научные новости"
"Бібліофан" Дискусійний клуб
"Бібліотекарі усіх країн - об'єднуйтесь!
Who's Online
Зараз на сайті:
Гостей - 104
Популярні

Вітаємо Вас на Бібліотечному інформаційно-освітньому порталі 

Презентація сайтів бібліотек
Велюнська публічно-шкільна бібліотека . Дубровицький р-н. Рівненська обл.

     Сайт  http://velyn.dubrlibr.rv.ua/  має рзділи: Головна сторінка; Написати нам; Авторизація; Населений пункт

Що нового у бібліотеках країни:

Якщо Ви хочете дізнатися про щоденну роботу бібліотеки - Вам сюди!

Бібліотека майбутнього
Рейтинг: / 7
ГіршаКраща 
Современная библиотека - Зарубіжний досвід

Бібліотека майбутнього. (Міська публічна бібліотекп м. Краснік, Польща.
      Бібліотека — це організм, який буде живим тоді, коли він змінюється разом із суспільством в цілому та користувачами зокрема. Так, як кисень потрібен людині, щоб дихати, бібліотеці потрібні читачі, щоб вона могла продовжувати жити. Цей постулат повинен стимулювати всю діяльність, усі бібліотечні процеси, які спрямовані на задоволення потреб реальних і потенційних користувачів бібліотеки.

Нові часи — крок за кроком

На початку 90-х років міська публічна бібліотека (МПБ) м. Краснік стояла перед трьома завданнями: зміна системи організації і управління бібліотеки як самостійної культурної інституції, вирішення проблем, пов'язаних з оптимізацією мережі бібліотек і комплексна реорганізація фонду.

Найважливішим завданням була радикальна зміна поглядів на те, що культура формується завдяки книгам, або ними представлена, що бібліотекарі існують для читачів, а не навпаки, що самостійно мусимо створити умови для того, щоб дати громаді те, що вона потребує і від бібліотеки очікує.

Під таким кутом зору проводилась політика на двох рівнях: у колі бібліотекарів і в середовищі нової політичної еліти. Ці дії дозволили зміцнити позицію бібліотеки в громаді, як потрібної і актуальної для міста інституції.

Цьому сприяло виконання директором бібліотеки на громадських засадах функції прес-секретаря при міській владі, а це, з одного боку, — необмежений доступ до місцевих засобів масової інформації, а з другого боку, — позиція самої влади, зокрема голови комісії з питань культури й освіти.

То були часи, коли єдиною стратегією були мрії і прагнення. Коли держава не дбала про бібліотеки, і вони були своєрідними "північними хатинками", а бібліотекарі з покірністю брали те, що давали. Нарешті настав момент, коли прийшло усвідомлення, що або буде втрачено все, або досягнуто те, чого прагнемо, і залежить це тільки від бібліотекарів. Головною рушійною силою того моменту було розуміння, що місцеве самоуправління тільки тоді надасть гроші платників податків, коли буде доведено, що їх варто віддати саме бібліотеці. Це концептуальне рішення було покладено в основу розвитку бібліотеки.

І хоча з року в рік проблеми накопичувались, була розроблена така концепція, де рушійну роль зіграла книга побажань, яка і принесла пізніше відчутний результат Копітка робота щодо покращення стану бібліотек призвела до того, що нині всі бібліотеки, розташовані в приміщеннях,  які  є  власністю міста. Нарешті, через стільки років (30!) створені комфортні умови: всюди тепло, достатньо освітлення, є вода тощо. Сформована мережа публічних бібліотек у межах міста: у старій частині — центральна бібліотека для дорослих, дітей, молоді, у районі Пяскі — філія № 2, у фабричному районі — філії № 1, № 3. Враховуючи географічне розташування Красніка і суспільно-демографічні умови, на сьогодні розташування мережі оптимальне. Кожна з бібліотек досконало увійшла у своє оточення, пристосувалась до потреб користувачів, задовольняючи їхні культурні й освітні запити, при цьому кожна має свій стиль, напрямок, своєрідну "родзинку". Щороку покращується естетика приміщень і їхнє оснащення.   Бібліотеки кардинально модернізовані, їхнє обличчя повністю змінилось. Приміщення просторі, яскраві, теплі, приємні для відвідувачів, сучасний     дизайн справляє велике враження на тих, хто приходить до бібліотеки.

Ефективно актуалізується фонд: насамперед, звільняється від так званої суспільно-політичної літератури, застарілої літератури інших галузей знань, художньої літератури, яка не користується попитом. Усе це дозволяє швидко реорганізовувати фонди. Політика комплектування підпорядкована тільки і виключно задоволенню нових потреб користувачів як у художній літературі, так і в науковій та науково-популярній.
Багатий сучасний фонд (понад 70 тис. примірників) задовольняє як потреби учнів і студентів, так і тих, хто читає для власного задоволення. До послуг користувачів понад 60 назв періодичних видань, аудіокниги, матеріали на електронних носіях. Якісний фонд, який відповідає потребам мешканців міста, є передумовою щорічного зростання кількості читачів. Бібліотека реєструє щороку близько 10 тис. читачів і 200 тис. книговидач.

Крок за кроком

Від самого початку змін головним питанням було: як організувати бібліотеку, щоб вона перетворилась в одне з найпривабливіших місць громадського життя? Небайдужим бібліотекарям вдалося створити з кожного структурного підрозділу багато-функціольнальний культурний центр.

Сьогодні бібліотека відома не тільки у Краснюку. Вона відіграє важливу роль не тільки в культурному житті міста, але й по всій Польщі та за її межами. Відвідують її закордонні делегації з дружніх міст Італії, Бельгії, Німеччини, Угорщини, України.

На відвідувачів справляє велике враження різноманітність і оригінальність форм роботи, таких як, наприклад, щорічна двомісячна акція «Веселі канікули з книжкою», яка проводиться для дітей з бідних родин; організація великих свят, зокрема Міжнародних днів Красніка. Цікаво, що бібліотеку обрали місцем праці з дітьми волонтери — американець і сингапурка.

Серед мешканців міста великою популярністю користуються виставки, які організує бібліотека. Щороку організовується близько 10 великих виставок: фотографічних, мистецьких робіт. Протягом декількох років у трьох дитячих відділах проводяться цикли занять з образотворчого і театрального мистецтва. Нові форми, які вже вписалися в пейзаж культурної діяльності бібліотеки, — це пікніки, фестини, happenings.

Одним з найважливіших напрямків роботи бібліотеки є популяризація книги і читання серед дітей дошкільного віку молодих сімей і матерів новонароджених. Протягом двох років у філіях бібліотеки діють клуби друзів Ку-буся Пухатка (Вінні-Пуха), а у пологовому відділенні міської лікарні проводиться акція «Почитай мені, мамо, почитай мені, тато».

Діти і молодь пізнають своє місто і землю красницьку під час численних культурно-освітніх заходів, лекцій і зустрічей з цікавими людьми. Цього року читачі побували у військовій частині, у музеях (Св. Флоріана, краєзнавчому, пожежної охорони), у лісництві, на корті авіамоделістів, у міській Ратуші.

Неможливо перелічити всі цікаві бібліотечні заходи, але зазначимо, що їх високий рівень і різноманітність, а також міцні контакти з іншими інституціями міста — це ключ до успіху і того авторитету, який має в місті красницька книгозбірня.

Свідченням поваги і визнання діяльності бібліотеки є її численні нагороди і відзнаки. Серед її працівників є два лауреати нагороди ім, Анни Плато, якою відзначають кращого дитячого бібліотекаря Люблінського воєводства. У 2004 році за активну суспільну культурну працю двоє працівників отримали Срібний Хрест за заслуги, а п'ятеро — відзнаку "Заслужений діяч культури". У 2004 році директор відмічена почесним званням «Людина року м. Краснік». Красницька бібліотека також є лауреатом численних воєводських конкурсів, бенефіціантом австрійської фундації Культурконтакт, міністерства культури, Воєводського фонду охорони навколишнього середовища, а також автором і реалізатором польсько-українського проекту з фонду "Фар-2003".

Комп'ютеризація — велетенський крок уперед

Наукові відкриття і практичне застосування нових технологій довели, що бібліотеки, озброєні сучасним «знаряддям праці», можуть розвиватися і розширювати коло послуг для користувачів, одночасно відмовляючись від застарілих методів і засобів роботи, підвищуючи тим самим ефективність своєї діяльності.
МПБ в Красніку розпочала процес комп'ютеризації з 2000 року зі створення електронного каталогу нових надходжень за програмою МАК. На порозі XXI століття бібліотека мала один комп'ютер і один принтер. Стрімкий процес розвитку нових інформаційних і комунікаційних технологій спонукав до нетрадиційних дій, кінцевою метою яких була комп'ютеризація бібліотечних процесів у рекордно короткий термін. За 10 днів була розроблена стратегія розвитку МПБ на 2003-2006 роки та затверджена міською радою. Справою честі було визначено впровадження автоматизованої видачі літератури читачам до 2005 року. І це виконано!
Протягом 2-х років комп'ютеризовані 4 філії і відділи (5 автоматизованих робочих місць), створена локальна мережа з доступом до Інтернету придбано комплект комп'ютерного обладнання (комп'ютери, принтери, сканери, сервер). Бібліотеки забезпечено системами охорони. Створено електронний каталог головних структурних підрозділів, а з 1 січня 2005 року розпочато обслуговування читачів у автоматизованому режимі. Уже два роки на веб-сторінці розміщено центральний каталог МПБ. З січня 2006 року планується впровадження електронного доступу ще у двох філіях.

Завдяки допомозі місцевої влади і проекту «Іконка» Міністерства науки і інформатизації у трьох структурних підрозділах встановлено 9 робочих станцій для користувачів з безкоштовним доступом до Інтернету. Користувачі мають доступ не тільки до нових книг, комп'ютерних баз даних, CD-ROM, оцифрованих і доступних через Інтернет бібліотечних матеріалів, правознавчої бази даних Lex Polonica, Працівники бібліотеки мають можливості користуватись цифровою телефонною лінією, електронною поштою та ІР-телефонією,
Найвища ефективність функціонування кожної установи пов'язана з високим рівнем професіоналізму, знанням і застосуванням сучасних методів і форм роботи. Стрімкі зміни, що відбувались останніми роками, вплинули на рішення працівників отримувати вищу освіту: чотири працівники вже закінчили вищі студії, одна навчається на третьому курсі. У 2007 році лише два працівники бібліотеки будуть мати середню спеціальну освіту, решта — 17 працівників відділів і адміністрації — вищу бібліотечну освіту. Минулого року 11 працівників навчалися на курсах дистанційної електронної освіти BIBWEB. Сукупність цих подій підштовхнула бібліотеку до прийняття рішення про впровадження системи управління якістю згідно зі стандартом ISO9001:2001.

Уся діяльність бібліотеки підпорядкована одній меті —. створенню ефективної бібліотеки майбутнього. Найважливіше завдання — модернізація центральної бібліотеки: архітектурна, функціональна, а також реконструкція саду, який її оточує. Планується створити такий центр культури, до якого кожен хотів би увійти, але ніхто не хотів би виходити.

Крок до майбутнього: бібліотека чи медіатека?

Останні роки довели, що виключно від бібліотекарів залежить, чи буде знайдено її місце в мінливій реальності, чи будуть зруйновані давні стереотипи, чи буде налагоджено співпрацю з владою, для того, щоб організувати бібліотеку не на сьогодні, а на майбутнє, на його виміри і не тільки для бібліотекарів, а, передусім, для читачів.
У стратегії розвитку Красніцької міської публічної бібліотеки на 2003-2006 роки зазначено, що вона буде володіти всім будинком по вул, Кошаровій, 10а, що модернізація охопить усю будівлю, а маленькі зали будуть поєднані у єдиний бібліотечний простір, функціонально пристосований для відвідувачів з обмеженими можливостями на візках, у бібліотеці будуть зручні комунікації, як внутрішні, так і зовнішні. Важливим елементом естетичного розвитку буде каскадний сад, оточений живоплотом і декоративними рослинами.
З 2004 року реалізується концепція реорганізації головних відділів бібліотеки. Після тривалих дискусій серед бібліотекарів, користувачів і опікунської ради було вирішено перебудувати бібліотеку за такою організаційною конструкцією: бібліотека для дітей (до 13 років), бібліотека молоді (14-25 років) і бібліотека для дорослих. Структуру мають доповнювати регіональний центр інформації і документації, а також літня читальня в саду, яка використовуватиметься також для проведення зустрічей з письменниками, митцями і музикантами, Новацією концепції є зосередження в одному місці спадкоємного, багатофункціонального центру культури, інформації та освіти.

У бібліотеці для дітей наймолодші читачі будуть знаходити книжки в найдивовижніших місцях, наприклад, у подорожній торбинці ведмедика, кузові іграшкової вантажівки, у ляльковій скриньці, дуплі дерева. Розваги і пригоди будуть відбуватися в казковому лісі, товаристві друзів Кубуся Пухатка. Батьки без жодних побоювань зможуть залишити там своїх дітей, щоб скористатись у цей час послугами інших підрозділів. Частина бібліотеки для дітей, призначена для молодших підлітків, буде об-лаштована ними власноруч, з урахуванням трендів молодіжної попкультури таким чином, щоб усі додатки могли змінюватись і трасформуватись разом зі змінами моди і стилю життя цієї групи користувачів.

Експериментальною також буде і бібліотека молоді. Саме тут молодь буде мати доступ до найсучасніших інформаційних технологій і електронних документів, а отже, через них до літератури, періодики, тематично пов'язаних з мистецтвом, природничими і прикладними науками, спортом. У цій бібліотеці планується відкрити зал мультимедійних презентацій, проведення інтерактивних форм спілкування (спільно з телерадіокомпанією м. Краснік). Діяльність бібліотеки молоді будуватиметься на підставі самоврядування і волонтерства.

Бібліотека для дорослих — це, передусім, місце проведення вільного часу в спілкуванні з літературою, культурою і мистецтвом, з можливістю доступу до літературних новинок, найсучасніших інформаційних, освітніх матеріалів. Це також місце, дружнє до соціальних груп, які мають проблеми: безробітних, людей похилого віку і з обмеженими можливостями. У регіональному центрі інформації і документації передбачається загальний доступ до мережі інтернет на декількох робочих станціях і можливість доступу до різноманітних джерел інформації. У центрі зберігатиметься оцифрована бізнес-інформація і матеріали регіонального, локального характеру. Центр виконуватиме функції навчального пункту для оволодіння новітніми інформаційними технологіями. Планується подовження годин обслуговування дорослих і молоді до 22 години.

Ця концепція потребує прийняття ряду управлінських рішень, опрацювання архітектурно-функціонального комплексного проекту, який буде профінансований з коштів структурних фондів. Очікувана вартість інвестицій перевищує 1 мільйон євро. Це є черговий виклик, але і найбільша мрія.

Анна Збитнєвська, директор міської публічної бібліотеки м. Краснік, Польща.

Переклад Лариси Лугової, заступника директора Львівської обласної
бібліотеки для дітей

Бібліотека майбутнього // Бібліотечний форум України.-2006.-№1.-С. 53-56.

< Попередня   Наступна >
Головна | >>> Про проект | >>> ТЕМА ДНЯ | >>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ: | >>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ | >>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ: | >>> КОРИСНІ РЕСУРСИ | >>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА | >>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ: | >>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ | >>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб | ФАЙЛИ | Контакт |
Підпишіться на новини!
 
 
 
©Copyright 2005-2007 Бібліотечний інформаційно-освітній портал
Використання інформації з рекламних та інших матеріалів цього сайту для передруку, внесення в бази даних для подальшого комерційного використання, розміщення матеріалів в ЗМІ та мережі інтернет можливе лише за умови розміщення прямого посилання на сайт http://www.librportal.org.ua

:: up::

bigmir)net TOP 100