:: Головна :: :: Пошта :: :: Пошук :: :: Оголошення :: :: Форум ::
Меню
Головна
>>> Про проект
>>> ТЕМА ДНЯ
>>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ:
>>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ
>>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ:
>>> КОРИСНІ РЕСУРСИ
>>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА
>>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ:
>>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ
>>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб
ФАЙЛИ
Контакт
Виртуальный секретарь "Мои научные новости"
"Бібліофан" Дискусійний клуб
"Бібліотекарі усіх країн - об'єднуйтесь!
Who's Online
Зараз на сайті:
Гостей - 92
Популярні

Вітаємо Вас на Бібліотечному інформаційно-освітньому порталі 

Презентація сайтів бібліотек
Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І.Котляревського

На сайті  http://www.library.pl.ua  представлено розділи: Про бібліотеку (Сторінка директора, Історична довідка, Запис до бібліотеки, Правила користування, Структура бібліотеки, Контактна інформація); Новини; Календар знаменних і пам’ятних дат; Культурне життя Полтавщини; План заходів; Нові надходження; Ресурси бібліотеки (Каталоги і картотеки, Електронний каталог, Віртуальні виставки, Наші виданни); Послуги бібліотеки; Програми та проекти (Інтернет для читачів публічних бібліотек, Вікно в Америку, Центр європейської інформації, Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією, Державні закупівлі, Бібліоміст; Бiблiотечному фахiвцю; Полтавщина туристична

Що нового у бібліотеках країни:

Якщо Ви хочете дізнатися про щоденну роботу бібліотеки - Вам сюди!

Майбутнє бібліотек
Современная библиотека - Зарубіжний досвід

Чи не зникне бібліотека в майбутньому? У чому її неперехідне значення для людської спільноти? Ці філософські проблеми у центрі уваги автора.

Як впливають інформаційні технології на розвиток бібліотек? Якою має бути бібліотека майбутнього? Ці та інші питання обговорювалися на Зальцбурзькому семінарі “Бібліотеки XXI століття”, що відбувся у жовтні минулого [2004] року.

Пропонуємо Вашій увазі роздуми учасника семінару про роль та місце бібліотеки в еру інформаційно-комунікаційних технологій. Запрошуємо до дискусії з цього питання.

Існує думка, що сучасна технологія становить загрозу для бібліотек. Ось цитата з “Нью-Йорк Таймс”: “БІДНІ бібліотекарі. Незабаром, і в цьому немає сумніву, чекає на вас доля ковалів та міських глашатаїв, адже так само як і ці професії, обрана вами галузь стала застарілою. Такою її зробили пошукові засоби Інтернету та нескінченні електронні бази даних”. Моєю відповіддю дзвону, що сповіщає про смерть бібліотек є слова Джона Донна (відомі завдяки Хемінгуею): “Ніколи не питай по кому подзвін – він по тобі”.

Смерть бібліотек є не просто витісненням однієї техніки, приміром, такої як кабріолет – іншою, а є втратою частини сутності людства – втратою установи, покликаної збирати, продовжувати та зберігати всю різноманітність людства та поєднаних з ним спільнот. Сутність бібліотеки не може бути адекватно замінена технологією, бо вона не є технологічною від самого початку. Її значення не можна обмежити лише підтриманням фізичного стану фондів, адже цінність бібліотеки і в людському досвіді, котрий у ній зберігається, і у доступі до інформації та культури, і у впливі на потік інформації та соціальний розвиток.

Відверто кажучи, я люблю інформаційні технології і з хвилюванням чекаю, що проекти Google з оцифрування книг поліпшать мій доступ до інформації та сприятимуть використанню фондів моєї бібліотеки. Я поширюю нові інформаційно-пошукові системи серед викладачів, сприяю переведенню в електронну форму унікальних друкованих матеріалів і з ентузіазмом укладаю нові угоди на користування базами даних. Проте небезпека, що знання та інформація стануть речами, відділеними від їхньої суті, вживаними лише для наших короткозорих інтересів, існує. У своїй книзі “Republic.com” К. Санстейн [Sunstein C. Republic.com. – Princeton N.J.: Princeton University Press, 2001.] стверджує, що технологія дозволяє нам фільтрувати світ відповідно до наших потреб, без жодної можливості для альтернативних точок зору і т. п. Ми підкорили інформаційний потік, але втратили здатність до індивідуального розвитку. Ми застигаємо на найвищій вершині свого тріумфу.

Про небезпеку технології в сучасну епоху та про роль поетичного мислення у створенні простору для людини багато писав німецький філософ Мартін Гайдеггер. Для Гайдеггера кінцевою метою технології, що стало відображенням його співпраці з нацистською партією протягом війни, було підкорення всього одній волі (або одному кінцю). Небезпекою є те, що людство не бачить більше елементів свого природного довкілля, як могутнього засобу індивідуального розвитку та навчання, а як дещо, що має бути зібране, продане, обміняне і, зрештою, спожите.

За Гайдеггером протидією ері технології є “поетичне мислення”. Поетичне мислення надає простір для прояву сутності речей. Такою є і сутність бібліотеки. Скільки разів відвідували ми її, щоб знайти необхідну книгу з якоюсь чітко окресленою метою (написати курсову, вивчити автомобіль, звірити відому цитату і т. д.), щоб зустрітися з чимось повністю несподіваним – чимось, що може змінити наше життя і те, як ми дивимося на світ? Це за висловом Гайдеггера – просвіток, “просіка в лісі” чи, якщо пофантазувати, наше сучасне “поле мрій”, де ми є несподівано зустрінуті візитери з інших світів, з поза меж нашого власного мислення.

Інтернет може слугувати, як здатний до перетворення простір, забезпечуючи можливості для інтелектуального та духовного пробудження. Доступ до нього змінив моє життя, несподівано змусивши мене замість юриста-податківця стати бібліотекарем. І справді, бібліотека як інституція, знайшла своє віртуальне місце в Інтернеті. Втім великою небезпекою є сприйняття цього так, ніби пошукові засоби підмінили посередницькі зусилля бібліотекарів та інших працівників інформаційної сфери як організаційний принцип нашого інформаційного життя і, що фізичний простір для бібліотек є недоречним, навіть зайвим. Ніби бібліотека не є нашим поетичним храмом, місцем для усамітнення на кілька годин, де ми можемо перебувати, як бажані гості в обителі знань, мудрості та розваг, знайомлячись знову з її раритетами і відшукуючи поживу для своїх виснажених душ.

Провісник кінця бібліотеки прийшов. Людська раса може йти далі без бібліотеки, але людство – ні. Без бібліотеки ми втрачаємо поетичний життєвий простір, стаємо віртуальними кочівниками, відокремленими від самих себе і загубленими в морі не пов'язаної з контекстом інформації, відфільтрованого продукту нашого останнього ланцюгового пошуку. Звертаючись знову до Гайдеггера, світ без бібліотек – це світ без древнього грецького храму, що підноситься вгору на тлі вечірнього неба, окреслюючи і наповнюючи світ навколо себе. Це світ без домівки для святості чи якщо хочете, без порталу, що веде нас поза межі наших інтелектуальних горизонтів. Якщо справді дзвін почав дзвонити за бібліотекою, то це буде втратою нашої плоті й крові, наслідком нашого колективної нерозсудливості та гордині.

Поль Каллістер, директор правничої бібліотеки університету Міссурі, США.

Переклад з англійської мови Надії Стрішенець,
завідувачки відділу фонду ООН Національної бібліотеки
України ім. В. Вернадського, кандидата історичних наук

Докладніше див. Стрішенець Н. Бібліотеки XXI століття
// Бібліотечний форум України. – 2004. – № 4. – С. 39–41.

Майбутнє бібліотек // Бібліотечний форум України.-2005.-№2.- www.idea.com.ua/forum/

< Попередня   Наступна >
Головна | >>> Про проект | >>> ТЕМА ДНЯ | >>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ: | >>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ | >>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ: | >>> КОРИСНІ РЕСУРСИ | >>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА | >>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ: | >>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ | >>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб | ФАЙЛИ | Контакт |
Підпишіться на новини!
 
 
 
новости армении про обмен деньги
©Copyright 2005-2007 Бібліотечний інформаційно-освітній портал
Використання інформації з рекламних та інших матеріалів цього сайту для передруку, внесення в бази даних для подальшого комерційного використання, розміщення матеріалів в ЗМІ та мережі інтернет можливе лише за умови розміщення прямого посилання на сайт http://www.librportal.org.ua

:: up::

bigmir)net TOP 100