:: Головна :: :: Пошта :: :: Пошук :: :: Оголошення :: :: Форум ::
Меню
Головна
>>> Про проект
>>> ТЕМА ДНЯ
>>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ:
>>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ
>>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ:
>>> КОРИСНІ РЕСУРСИ
>>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА
>>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ:
>>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ
>>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб
ФАЙЛИ
Контакт
Виртуальный секретарь "Мои научные новости"
"Бібліофан" Дискусійний клуб
"Бібліотекарі усіх країн - об'єднуйтесь!
Who's Online
Зараз на сайті:
Гостей - 111
Популярні

Вітаємо Вас на Бібліотечному інформаційно-освітньому порталі 

Презентація сайтів бібліотек
Славутицька централізована бібліотечна система. Київська обл.

     Сайт http://slavutichlib.com.ua/  пропонує розділи: Заходи та звіти; Фотоальбоми; Видео; Інтернет-ресурси; Контакти; Новини; Про ЦБС; Відділи ЗБІЦ; Електронна бібліотека; Огляд надходжень; Наше місто; Пошук; Клуби; Бібліографічні покажчики; Віртуальні виставки; Архів матеріалів; Мапа сайту

Що нового у бібліотеках країни:

Якщо Ви хочете дізнатися про щоденну роботу бібліотеки - Вам сюди!

Творчество библиотекарей - Літературно-мистецькі заходи

Іван Франко... Поет з відвагою борця. В його поезії заговорили бурі. (Композиція години поезії)

Ведучий І: ... років тому в убогій хаті коваля Яця пролунав дитячий крик. Щойно народжений Івасик уперше вдивився у світ своїми світлими синіми очима. І так надалі, зростаючи мужніючи, не одводив од світу синьоокий ковальський син свого пильного, жадібного погляду, захопленого в простір і час, людей і далечінь.

Ведучий ІІ. - "На дні моїх споминів, - писав великий і мужній чоловік, що ним став отой замріяний хлопчик, - десь там у найглибшій глибині горить вогонь. Невеличке вогнище не блискучого, але міцного вогню освічує перші контури, що виринають із темряви дитячої душі. Це вогонь у кузні мого батька".

 Читець:
 Батько вмів кувати плуги, підкови...
 Молот слухався його долонь,
 син ловив отецьке кожне слово
 В тісній кузні, де не гас вогонь.
 Говорив коваль про кривду люту,
 про життя нестерпне бідняка...
 І несла та мова часто чута
 Гнів у серце юного Франка.
 Скільки він у кузні перемріяв,
 Скільки він снаги набрався там.
 Щоб за горе мстити лиходіям,
 Вказувати правду трударям.
(В. Ткаченко, "Син коваля").

 Ведучий І: Першими контурами людських постатей, що стояли навколо маленького Івасика, були похилі постаті бідарів-селян, завзяті й одчайдушні ріпники, суворі й тяжко замислені наймити-копалі на своїй землі чужих, не своїх шахт, - знедолений, визискуваний народ, найглибша народна глибина. Ці постаті людей виринали зі споминів Іванового дитинства, освітлені невгасним. вогнем батьківської кузні.

 Ведучий ІІ: "І мені здається, - писав Іван Франко, - що запас його я взяв дитиною в свою душу на далеку мандрівку життя. І що він не погас і досі".
Так, він не погас, пронесений крізь всю далеку мандрівку життя, крізь всі її грози і бурі, хуртовини й сльози, радощі й одчаї.

 Ведучий І: А допомагав йому в цьому образ Великого Кобзаря, Осяяний світлом безмежної любові, глибокою повагою до його генія, І. Франко відчував на собі благотворний вплив Шевченкової поезії, яка була для нього порадником і натхненником, стимулом для самовизначення, невпинного руху вперед впродовж усього життя.

 Ведучий ІІ: Іван Франко духовно, в найвищому розумінні цього слова, був органічно близький до Шевченка, його світобачення. Тому в його творчості так відчувалась шевченківська вірність ідеалам добра, справедливості.

 Ведучий І: Франко, як і Шевченко, з найбільшою повнотою втілив в своїй творчості непоборний дух народу, Його ненависть до будь-якого гноблення, його мужність у боротьбі. Микола Нагнибіда у вірші: "У вінок Каменяреві" писав:

 Читець:
 Вогонь душі - ясна зоря,
 Усюди видно в світі
 І лише клич Каменяра,
 Гучний, як в "Заповіті".
 Народу славного ви син,
 І правди ви окраса,
 Орел долин і верховин –
 Великий брат Тараса.

 Ведучий: Велич традицій Т.Г.Шевченка, новаторський підхід до їх використання демонструє збірка Великого Каменяра "З вершин і низин".
Її заголовним твором автор поставив свій, сповнений революційної наснаги, гімн "Вічний революціонер", написаний в коломийській тюрмі. Це гімн волелюбному духові мільйонів людей, протест проти. визиску та національного гноблення.

 Ведучий І: Завдяки глибині і якості змісту, близького серцеві кожної трудящої людини, а також завдяки чудесній мелодії, створеній М.Лисенком, він став масовою піснею, розрахованою на хорове виконання.
 (Виконується пісня "Вічний революціонер" на слова І.Франка, музика Н.Лисенка, або грамзапис пісні).

Ведучий ІІ: У творі "На суді" Іван Франко висловлює свою думку про становище трудового люду в Західній Україні за часів Австро-Угорщини,

 Читець:
Та ще скажіть, за що хотять
Перетворити лад цілий?
За те, що паном в нім багач,
А гнесь слугою люд німий,
За те, що чесна праця в нім
Придавлена, понижена,
Хоч весь той ваш суспільний лад
Піддержує й живить вона,
За те, що дармоїдів тут
З робочих рук ссе кров і піт,
За те, що ллесь мільйонів кров
по прихоті панів, царів,
За те, що люди людям тут
Кати, боги, раби гірш псів. 

 Ведучий І: Все це дуже добре показав Іван Франко в циклі "Галицькі образки", який складається із віршованих нарисів, оповідань і невеличких повістей про життя в тодішній Галичині.
Оcь вірш "В шинку" - селянин зруйнований дотла, без дому й роду - сидить в шинку і п’е горілку. До такого стану він дійшов не з лінощів чи якогось стихійного лиха. Він був передовіший з-поміж селян, здумав обстоювати інтереси села протії пана:

 Читець:
І не добувсь з панами права,
Ще і сам від них біди назнавсь:
Громадськая пропала справа,
Він сам до крихти зруйнувався.
Худоба, хата, поле й сад
Пішли на кошти судовії,
В широкий світ, неначе в ад,
його з сім"єю без надії,
Без хліба пхнули, жінка мре
Із голоду на пєреднівку,
У наймах діти... "Тато де?
Сиідить в шинку і п"є горівку.

Ведучий ІІ: У вірші "Великдень" дано образ бездомного наймита, що на Великдень ніде не знайшов собі притулку, крім як у шинку, - не з пияцтва, а тому, що наймитові ніде прихилити голови:

Читець: 
Хто бідноту полюбить?
В господаря вчора весь день я робив.
Надвечір, що згода, мені заплатив –
На свята не просить, скупенько й самому,
Іди! А куди? Без родини, без дому...
Ну звісно, в шинок. Дещо вип"єш закусиш,
За те й за ночліг вже платити не мусиш!
Посидиш там свята, коли до посвят,
Та й знов тра нової роботи шукати. 

 Ведучий І: У нарисі "Максим Цюник" поет розповідає про страшну смерть "робітника з Нагуєвич", що в Бориславі загинув, працюючи в штольні. В примітці до твору Франко пише: "Штольня, лихо збудована, завалилася всередині, так, що засипаний в глухому кінці робітник мав ще довкола себе трохи вільного місця. Дев"ять годин чути було відтам крик нещасного, І дев"ять годин слухали того крику надзорці й робітники, не пробуючи навіть приложити рук до порятунку "Так помер той, хто "за весь свій вік не взнав":

Читець:
Дев"яти годин розкішних,
Дев"яти новин потішних,
В вічній нужді, в сльозах вічних
Весь свій вік не жив, копав...

 


< Попередня   Наступна >
Головна | >>> Про проект | >>> ТЕМА ДНЯ | >>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ: | >>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ | >>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ: | >>> КОРИСНІ РЕСУРСИ | >>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА | >>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ: | >>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ | >>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб | ФАЙЛИ | Контакт |
Підпишіться на новини!
 
ЗНАЙОМТЕСЬ:

 
 
©Copyright 2005-2007 Бібліотечний інформаційно-освітній портал
Використання інформації з рекламних та інших матеріалів цього сайту для передруку, внесення в бази даних для подальшого комерційного використання, розміщення матеріалів в ЗМІ та мережі інтернет можливе лише за умови розміщення прямого посилання на сайт http://www.librportal.org.ua

:: up::

bigmir)net TOP 100