:: Головна :: :: Пошта :: :: Пошук :: :: Оголошення :: :: Форум ::
Меню
Головна
>>> Про проект
>>> ТЕМА ДНЯ
>>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ:
>>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ
>>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ:
>>> КОРИСНІ РЕСУРСИ
>>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА
>>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ:
>>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ
>>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб
ФАЙЛИ
Контакт
Виртуальный секретарь "Мои научные новости"
"Бібліофан" Дискусійний клуб
"Бібліотекарі усіх країн - об'єднуйтесь!
Who's Online
Зараз на сайті:
Гостей - 201
Популярні

Вітаємо Вас на Бібліотечному інформаційно-освітньому порталі 

Презентація сайтів бібліотек
Бібліотека ім. М. П. Стельмаха Голосіївського р-ну м. Києва

      На сайті  http://biblstelmaha.blogspot.com/ представлено розділи: На сайт ЦБС; Творчі акції; Анонс; Юні митці Голосієва

Що нового у бібліотеках країни:

Якщо Ви хочете дізнатися про щоденну роботу бібліотеки - Вам сюди!

ТЕМА ДНЯ
C Новым годом!
Маркетинг і бібліотека
Рейтинг: / 36
ГіршаКраща 
Современная библиотека - Пропонують практики і науковці

Підприємницька концепція бібліотечної діяльності

Найбільш лаконічно й виразно головну функцію бібліотечної діяльності на сучасному етапі сформулював японський бібліотекар Катогі (Кatogi M.) [2]: "...це створення системи, яка дозволяє будь-якій особі отримати у будь-який час і у будь-якому місці вітчизняні та зарубіжні документи і бібліографічну інформацію про них".

Бібліотечна діяльність досі відносилася до сфери послуг, які надаються у розрізі соціальних пільг, гарантованих державою. Згідно ж з економічною теорією, бібліотека може бути віднесена до посередницько-збутового підприємства, а точніше – до посередницько-збутової установи, бо працює як закупівельний агент з інтелектуальної продукції або оптовий посередник, передбачаючи потреби та попит своїх користувачів, і обслуговує їх як роздрібні торговельні підприємства, надаючи придбаний товар у тимчасове користування, оренду (книгу для читання, місце у читальному залі, засоби зчитування тощо). Виконуючи цю роботу, бібліотека знижує ризик читачів у придбанні непотрібного або неякісного товару, виключає їхні витрати на придбання товару, який потрібен тимчасово, на його зберігання, збитки від псування, старіння, крадіжки і т. ін. Крім того, вона надає сервісні послуги для зручності користування своїми фондами, можливість зменшення інтелектуальних і фізичних витрат при пошуку потрібної інформації чи джерела знань та виступає посередником між творцем продукту (автором та видавцем) і споживачем (читачем, користувачем), а також рекламним агентом і дилером першого. А якщо поглянути на телевізор чи комп’ютер як на ретранслятор інформації і знань, а на час, проведений біля них, як на дозвілля або навчання, то бібліотека стає в один ряд з ними.

Отже, виробнича функція бібліотечної діяльності – це задоволення споживацьких потреб читачів через специфічний, опосередкований збут інтелектуальної продукції інших виробників, а точніше – закладених у неї знань, відомостей, інформації, почуттів тощо, які, потрапивши до бібліотеки, стають її товаром, що "продається" споживачу специфічними бібліотечними прийомами і методами.

Як і всі посередницько-збутові підприємства, бібліотека має складське господарство (книгосховища), виконує складські функції з накопичення, зберігання товарних запасів, формування торговельного асортименту (комплектування), підготовки товарів для продажу (бібліотечне оброблення та каталогізація), комплектацію "партій товарів" (систематизація, розстановка фондів), просування (інформаційно-бібліографічна, виставочна діяльність, масові заходи) і надання їх споживачам-читачам (книговидача).

Крім того, частина бібліотечної діяльності є виробничою і об'єднує в собі матеріальне виробництво з духовним. Результат цієї діяльності характеризується цільовим характером і має свої чітко виражені особливості та властиві лише їй закономірності у порівнянні з класичним товарним виробництвом і посередницько-збутовою діяльністю такою, як побутово-сервісне обслуговування, рекламна продукція тощо [19]. Виробником тут виступає бібліотекар, який, використовуючи специфічні засоби виробництва (книги та іншу інтелектуальну продукцію) і праці (людський мозок та технічні засоби), особливі, властиві лише цій сфері діяльності, методи, способи та прийоми (аналітико-синтетичні, узагальнення та систематизації тощо), виробляє специфічний (теж інтелектуальний) вид продукції (бібліотечні каталоги і картотеки, бібліографічні покажчики, аналітично-оглядові і довідкові видання), для допомоги споживачам у задоволенні освітніх, науково-пізнавальних, соціальних та естетичних потреб. Причому, ця продукція часто може виступати і товаром, і послугою одночасно (наприклад, бібліографічний посібник виступає товаром, як друковане видання, і послугою, як упорядкований перелік літератури на замовлення).

Специфічними є предмет (сировина), засоби виробництва та продукти праці. Приміром, предметом праці бібліотекаря є користувач, точніше, його читацька діяльність, бібліографа – бібліотечні фонди на різних матеріальних носіях, комплектувальника – потік вербальної продукції на різних носіях. Продуктом праці є інформація та знання, отримані споживачами через орендні та бібліотечно-інформаційні послуги, спрямовані на просування до споживачів продукції інших виробників. Знаряддям – слово, мова (і усна, і збережена на різних носіях). Результатом праці – соціокультурна компетентність особистості як комплекс знань і уявлень, вмінь і навичок, традицій і ціннісних орієнтацій, отриманих через самоосвіту і особистий духовно-інтелектуальний розвиток шляхом споживання інтелектуальної продукції, тобто її соціалізація.

Як і будь-яке інше виробництво, бібліотека має основні виробничі фонди (друкована, аудіовізуальна продукція на різних носіях), які вона надає у користування або ж використовує для створення на їхній основі нової інтелектуальної продукції для задоволення потреб споживачів; засоби виробництва (людський мозок, технічні засоби); об'єкт виробництва (знання та інформація, що зосереджені на різних носіях); взаємодіє зі споживачами свого товару (читачами, користувачами, покупцями) у рамках моделі "бібліотека – читач".

Тож, як і будь-яке підприємство, що спрямоване на задоволення потреб споживача, бібліотека повинна орієнтуватися на отримання прибутку від своєї діяльності як у моральному плані (визнання корисності), так і у грошовому вираженні (поповнення і зростання бюджету, матеріальне заохочення працівників). Хоч її діяльність і трансформується у модель, відмінну від загальноприйнятої у сфері матеріального виробництва і побутового обслуговування, вона має спільні вихідні установки.< Попередня   Наступна >
Современная библиотека. Видеоэкскурсия
Публичная библиотека Крейгмиллара, Великобритания

 На площади в 4 510 квадратных метров и в трех этажах расположился новый центр информационного и социального взаимодействия в Восточном Эдинбурге - Публичная библиотека Крейгмиллара. Сегодня библиотека - это не просто коллекция книг или место для учебы - это место для многокультурных контактов, цифрового просвещения, создания, воображения и открытия. Она разделена на три группы пользователей. Каждая область имеет свою собственную фирменную личность - «Уголок Cuddlebook» (0-5 лет), «RAD to READ» (6-11 лет) и «Библиотеки 4 U». Изюминкой библиотек является молодежная область «Наше пространство»,  занимающая 50% площади. Больше фото здесь  https://wearelibrarypeople.com/project/united-kingdom/edinburgh/craigmillar-public-library-uk/pr/15837

Головна | >>> Про проект | >>> ТЕМА ДНЯ | >>> БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ: | >>> УКРАЇНІСТИКА за КОРДОНОМ | >>> УКРАЇНОМОВНІ ТВОРИ: | >>> КОРИСНІ РЕСУРСИ | >>> СУЧАСНА БІБЛІОТЕКА | >>> З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ: | >>> ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ | >>> ИГРОМАНИ. Дискусійний клуб | ФАЙЛИ | Контакт |
Підпишіться на новини!
Вісті з УБА
Новини — Українська бібліотечна асоціація
Новини порталу
Новини ІФЛА

News from IFLA
 
ЗНАЙОМТЕСЬ:

 
 
©Copyright 2005-2007 Бібліотечний інформаційно-освітній портал
Використання інформації з рекламних та інших матеріалів цього сайту для передруку, внесення в бази даних для подальшого комерційного використання, розміщення матеріалів в ЗМІ та мережі інтернет можливе лише за умови розміщення прямого посилання на сайт http://www.librportal.org.ua

:: up::

bigmir)net TOP 100